
Navršava se 29 godina, kako je Hrvatska postala međunarodno priznata država.
Hrvatsku neovisnost 15.siječnja, priznale su tadašnje članice Europske unije, njih 12, a Njemačka, koja je uz Vatikan odigrala ključnu ulogu u tom procesu, taj je dan uspostavila i diplomatske odnose s Hrvatskom.
Te večeri, prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman u obraćanju naciji među ostalim je poručio:
– Današnji dan – 15. siječnja 1992. – bit će zlatnim slovima uklesan u cijelu povijest hrvatskog naroda na ovome prostoru, za nas svetom tlu između Mure, Drave, Dunava i Jadrana. Slavimo noćas, a onda zasučimo rukave na izgradnji nove demokratske države.
Od općepriznatih zemalja Hrvatsku je prvi priznao Island, 19. prosinca 1991., a istoga dana to je učinila i Njemačka, uz odluku da njezino priznanje stupa na snagu 15. siječnja 1992., zajedno s ostalim članicama EU-a.
Nakon što je Hrvatsku priznala EU, tijekom tog 15. siječnja 1992. uslijedila su i priznanja Velike Britanije, Danske, Malte, Austrije, Švicarske, Nizozemske, Mađarske, Norveške, Bugarske, Poljske, Italije, Kanade, Francuske, Španjolske, Portugala, Irske, Luksemburga i Grčke. Dan poslije to su učinile i Argentina, Australija, Češka, Čile, Lihtenštajn, Novi Zeland, Slovačka, Švedska i Urugvaj. Do kraja siječnja 1992. Hrvatsku je priznalo još sedam država, Finska, Rumunjska, Albanija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Paragvaj i Bolivija. Potom su, među ostalima, uslijedila i priznanja Rusije, Japana, Sjedinjenih Američkih Država, Izraela, te Kine. Prva azijska država koja je priznala Hrvatsku bio je Iran, a afrička Egipat.
Kruna priznanja bilo je na sjednici Glavne skupštine UN-a, 22. svibnja 1992. Hrvatska je primljena u članstvo Ujedinjenih naroda. Uz Hrvatsku, nove su članice postale Slovenija i Bosna i Hercegovina.