Na kraju 2023. godine razgovarali smo s županicom Martinom Furdek Hajdin u kojem nam je odgovorila na pitanja kakva joj je bila ova godina, kakvi su planovi za 2024 godinu, Ogulinskoj poslovnoj zoni i bolnici.
Što je bilo najbolje ove godine? Izdvojite tri stvari.
Bilo je puno dobrih stvari.
Godina brzo prođe, ali ova će ostati zapamćena po tome što smo otvorili Nikola Tesla Expirience Center. Od spektakularnog otvorenja, pa do danas, Tesla je premašio sva naša očekivanja: do sad je centar posjetilo više od 15 tisuća posjetitelja, a kroz Poduzetnički centar prošlo je više od 300 poduzetnika.
I tu je i Fond solidarnosti – Karlovačka županija doista je odradila izvrstan posao. Napravili smo kvalitetnu prijavu, te smo osigurali novac iz Fonda solidarnosti EU za radove na nizu školskih objekata i na sanaciji klizišta uzrokovanih potresom. Županiji je ukupno iz Fonda solidarnosti odobreno 13 projekata vrijednih 5 milijuna i 240 tisuća eura. Ako dodamo i ostale prijavitelje, gradove, općine i vjerske zajednice, iz Fonda solidarnosti na području Karlovačke županije realizirano je projekata ukupno vrijednih oko 47 i pol milijuna eura. Bilo je to dosta zahtjevno, ali dobro smo se pripremili, i administrativno i operativno, i taj smo posao odradili vrlo uspješno.
Za Ogulince, ne mogu ne spomenuti obnovu Molinarijevog mosta. Smatram to velikim uspjehom, s obzirom na to da je riječ o projektu koji se dugo čekao. U obnovu tog zaštićenog kulturnog dobra Županijska uprava za ceste uložila je više od pola milijuna eura, što je osigurano iz Fonda solidarnosti EU.
Što je bilo najgore? Također, tri stvari.
Na neke stvari ne možete utjecati.
Tako nas ni ove godine nisu zaobišle nepogode, poplava i tuča. U svemu tome dobra je vijest da nam je iz državnog proračuna za sanaciju šteta od tuče u Ribniku i Žakanju odobreno milijun i 344 tisuće eura, pa će građanima većina štete biti nadoknađena.
Nosili se smo se i s izazovima migrantske krize. Veliki broj migranata u centru Slunja, Vojnića, Plaškog, pa i Karlovca – nisu to bili ugodni prizori za građane. Ipak, treba reći da je policija dobro odradila posao, smatram da su situacijom cijelo vrijeme upravljali i s krajem godine situacija se ipak smirila. Ali, dugoročno, odgovor na ovaj problem mora biti europski, ne može tu ništa Republika Hrvatska sama, kamoli Karlovačka županija.
Nisam zadovoljna ni s dinamikom nekih važnih projekata, koji doduše nisu u našoj nadležnosti, ali voljela bih da smo bliže njihovom završetku.
Nemam volje gubiti vrijeme na svađe
Mislite li pritom na Projekte zaštite od poplava Karlovca i Ogulina?
Da. Dok to ne završimo, Ogulin i Karlovac ne spavaju mirno. Svaka veća kiša i evo ga, mi gledamo u nebo i strahujemo.
U kojoj je fazi Projekt Retencije?
Cijeli projekt se fazira, znači da će se ići u financiranje iz europskih sredstva u financijskoj perspektivi 2021.-2027, a pritom neće biti financijskih korekcija.
Kao što je ogulinskoj javnosti poznato, problem je bio sa zaštitom željezničke pruge, jer retencija ne može funkcionirati dok se ne zaštiti pruga.
Mogu reći da su sada sve faze ugovorene i da smo još nekoliko koraka bliže ovog, za Ogulin, iznimno važnog projekta.
Ogulinu je važno i proširenje poslovne zone. Gradonačelnik je pritužbe zbog nerješavanja tog problema adresirao i na Karlovačku županiju. Što je s tim?
Adresa je svakako bila pogrešna. Ali, znam za problem, bila sam u kontaktu s nekim poduzetnicima kojima o proširenju ovisi razvoj i svjesna sam koliko je proširenje zone Ogulinu važno.
Međutim, na rješenje tog problema Karlovačka županija nije mogla utjecati. Kad je pokrenut postupak darovanja državnog zemljišta za proširenje zone, mi jesmo preuzeli predmet, ali samo administrativno. Da bi se taj postupak završio, uvjet je bio da Grad Ogulin plati obračunatu naknadu Hrvatskih šuma za izdvajanje nekretnina iz šumskogospodarskog područja RH. Smatrajući da je naknada previsoka, Grad Ogulin je na obračun uložio prigovor, koji nije prihvaćen. Grad Ogulin tako nije platio obračunatu naknadu i zbog toga nije realiziran postupak darovanja zemljišta.
Karlovačka županija pritom ni na koji način nije mogla utjecati na to koliki je iznos naknade i hoće li je Ogulin platiti ili ne.
Stoga ovo „adresiranje“ nije bilo korektno, ali ja ne pristajem na tu vrstu svađa.
Meni su prioritet građani, projekti, bolji uvjeti života u svakom kutku naše županije. Nemam volje gubiti vrijeme na sukobe koji to nisu i besmislene svađe samo zbog političkog predznaka.
Želim dobru suradnju u korist građana sa svim našim gradovima i općinama i trudim se ostvariti je.
Tko to može i želi pratiti, super. Tko ne, neka ostane usamljen u svojim pokušajima. Mene zanimaju projekti i suradnja, na svađe jednostavno ne pristajem, jer je to gubljenje vremena.
Još jedna vruća ogulinska tema – bolnica. Reformna zdravstva predviđa prelazak bolnica na upravljanje državi, ali i jednu opću bolnicu za svaku županiju. Ogulinci se pribojavaju da time ostaju bez svoje bolnice?
Ni slučajno. Nitko neće doći u Ogulin i odnijeti zgradu, opremu, sestre i doktore. Smatram da obje naše bolnice imaju izvrsno medicinsko i nemedicinsko osoblje, koje svoj posao obavlja stručno i kvalitetno.
Međutim, u situaciji kada se dugovi bolnica gomilaju i povećavaju se liste čekanja, vjerojatno ćemo se svi složiti da je potrebna promjena u organizaciji i upravljanju, odnosno – reforma.
Građani Ogulina, pacijenti, doista ne bi trebali ni znati ni osjetiti tko upravlja bolnicom, razina i kvaliteta zdravstvenih usluga mora ostati ista ili postati bolja.
I u 2024. godini – projekti
Od kojih projekata u Novoj godini najviše očekujete?
Osobno me veseli projekt Medicinske škole. Riječ je o nečemu što se želi i planira već 15-ak godina, a mi to sada i ostvarujemo.
Škola će biti moderna i funkcionalna, imat će kabinete vještina, laboratorije, informatičku učionicu a krovu će biti postavljeni solarni paneli i dizalica topline.
Projekt dogradnje Medicinske škole vrijedan je 6 milijuna i 156 tisuća eura, što je osigurala Karlovačka županija vlastitim sredstvima, a dodatno je iz Fonda solidarnosti EU osigurano 2 milijuna eura.
Idemo i u dogradnju OŠ Slava Raškaj u Ozlju, te izgradnju sportske dvorane. Za to smo iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti bespovratno osigurali 6 milijuna eura. Time će i ozaljska osnovna škola dobiti uvjete za rad u jednoj smjeni, što nam je prioritet.
Ostaje nam jedino Prva osnovna školu Ogulin, ali Ogulincima poručujem da pripremamo dokumentaciju. Školu ćemo prijaviti za dogradnju sa šest učionica, dva kabineta i tri sanitarna čvora i vjerujem da ćemo osigurati sredstva.
Time bi sve osnovne škole, s iznimkom onih na području grada Karlovca, radile u jednoj smjeni.
Također, imamo spremno niz projekata kojima želimo mijenjati uvjete života i podizati standard života ponajprije na ruralnim područjima naše županije. U fokusu su nam sportske dvorane pri osnovnim školama, ali i veliki projekt Dodir civilizacija, odnosno obnova naših starih gradova.
U više navrata smo osigurali sredstva Ministarstva kulture i medija, pomoću kojih obavljamo pripremne radnje i izrađujemo potrebnu dokumentaciju, tako da imamo 4 potpuno spremna projekta: Stari grad Modruš, Stari grad Cetin, Stari grad Slunj i Drežnik Grad. Nećemo samo obnavljati zidove, nego će svaki stari grad imati svoju priču.
Budući da veliki investicijski ciklus u financijskoj perspektivi 2021.-2027. tek slijedi, a mi, što je najvažnije, imamo spremne projekte – samo čekamo javne pozive.
Karlovačka županija nedavno je krenula s upisnom kampanjom. Poznato je da, ne samo u Karlovačkoj županiji, nego u cijeloj Hrvatskoj nedostaje pojedinih radnika. Možete li ovakvom kampanjom preokrenuti trendove?
Mislim da možemo. Sigurno ne preko noći, ali sustavnim i promišljenim aktivnostima, kroz nekoliko godinama uvjerena sam da ćemo postići uspjeh.
Upisnu kampanju „Šestar – zaokruži izvrsnost“ osmislili smo kako bismo zaokružili neke aktivnosti koje već radimo, dodali neke nove i kako bismo lakše došli do građana, da nas čuju. Prije svega, želimo doprijeti do svake obitelji koja ima učenika 8. razreda, želimo da imaju sve informacije i da nemaju predrasude kad promišljaju o budućnosti svoje djece. Cilj nam je da se djeca školuju ili za fakultet ili za posao, a ne za burzu.
Što je sa zaštitom rijeke Mrežnice? Poznato je da je županija pokrenula proceduru, kada bi ona mogla i završiti?
Proceduru smo doveli do samog kraja, očekujem da će se već na idućoj sjednici Županijske skupštine o tome odlučivati. Moram reći da je sve provedeno u suradnji s mjerodavnim ministarstvom, nevladinim sektorom i lokalnom zajednicom, što nam je jako važno.
Tako će jedna od najljepših europskih rijeka uskoro će biti zaštićena. Predviđene su dvije kategorije zaštite: ‘zaštićeni krajobraz’ i ‘spomenik prirode’, što će donijeti nova pravila za građenje u blizini rijeke, ali i nova pravila za bavljenje turizmom, posebno onim aktivnim, primjerice raftingom.
Volim reći da smo te naše prekrasne rijeke samo posudili i da ih moramo čuvati za generacije koje dolaze. Ne samo njih, već i svu ostalu prirodnu i kulturnu baštinu.
Općenito, imamo tako lijepu zemlju. Ono što nam treba je i kvalitetan sustav na svim razinama: brz, učinkovit i kvalitetan javni servis i sve usluge koje su ljudima potrebne.
Osobno, na tome radim svaki dan i to tražim od svih svojih suradnika, zato da bi građanima bilo bolje. Jer, tome i služe naši mandati, zar ne?
Svim Ogulinkama i Ogulincima i svim građanima Karlovačke županije želim sretnu novu godinu, zdravlje, sreću, mir i uspjeh, kako god ga oni sami definirali.