
U Zlatnoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta Ogulin a u organizaciji Opće bolnice i bolnice branitelja Domovinskog rata Ogulin, prigodnim programom je obilježen 12. svibnja, Međunarodni dan sestrinstva. Uz zdravstveno osoblje Opće bolnice i bolnice Domovinskog rata Ogulin kao i Doma zdravlja Ogulin, programu su nazočili brojni uzvanici i gosti: čelnici ogulinskih i županijskih zdravstvenih ustanova, braniteljskih udruga, gradonačelnik Ogulina Dalibor Domitrović, saborska zastupnica Anđelka Salopek, zamjenica karlovačke županice Vesna Hajsan Dolinar te izaslanica ministra hrvatskih branitelja i potpredsjednika Vlade RH Tome Medveda, Anita Milas-Anzić.
Program su vodili novinar Dubravko Dragičević i med. sestra Kristina Muhar a u glazbenom dijelu su nastupili učenici glazbene škole pri OŠ I.B. Mažuranić pod vodstvom Domagoja Vukovića. Na početku se podsjetilo na povijest osnivanja ove međunarodne udruge osnovane 1899. godine u Ženevi od strane engleske bolničarke Florence Nightingale, da bi se u kasnijem tijeku obilježavanja evocirale uspomena na rad ogulinske zdravstvene ustanove tijekom Domovinskog rata. O tim sudbonosnim vremenima govorila je tadašnja ravnateljica Nada Kurelac Belančić, glavna medicinska sestra Ivanka Meštrović i pacijentica u dva navrata tijekom rata, Mata Kirasić.
Povjesničar Ivan Vuković je u svom osvrtu iznio glavne povijesne podatke o tijeku Domovinskog rata na ogulinskom području, o bojišnici dugoj 27 km od vrha Kapele pa do Kamenice. Podsjetio je na datume početka neprijateljskih djelovanja na Modruš, Josipdol i Ogulin te posebno na djelovanje ogulinske bolnice sa svojim izdvojenim ambulantama u Josipdolu i već okupiranom Saborskom do kojeg je konvojem stigao dr. Josip Zorko. Iznio je podatke o štetama koje je imala bolnica od topničkih napada pobunjenih Srba iz Plaškog kao i o liječenju 84 branitelja i 8 civila tijekom rata. Za vrijeme Oluje, troje je poginulih branitelja i 36 njih teže bilo primljeno u bolnicu, a tijekom cijelog Domovinskog rata u ogulinskoj bolnici se liječilo 465 ranjenika.
Slijedila je zatim diskusija u kojoj su svoja emotivna sjećanja iznijeli ravnateljica Belančić Kurelac. Ona je izrazila ponos na odnos svih zdravstvenih djelatnika u pružanju najadekvatnije pomoći ranjenim braniteljima. Vrlo je bilo potresno svjedočenje o operaciji Zlatka Petrušića, teško ranjenog kod odašiljača Mirkovica koji je bio operiran u liftu za vrijeme uzbune i kojeg nažalost nisu mogli spasiti. Glavna sestra bolnice Ivanka Meštrović je istaknula tadašnju radnu maksimu da svi radili za jednoga i jedna za sve. Najpotresnije je bilo s braniteljima koji su poginuli i koji su se nalazili u mrtvačnici a koje je trebalo predati roditeljima. Govorila je i o aktivnosti opremanja rezervne bolnice u Bosiljevu. Posebno emotivno svjedočenje je imala pacijentica Kata Kirasić koja je bila teško ranjena gelerima neprijateljske granate pale na susjednu kuću 14. srpnja 1993. Dok su je vozili dizalom u operacijsku salu u podrumu, u liftu s njom je Zvonko Jelić koji je u ruci držao tenisicu od vlastite noge.
Na koncu su o budućnosti profesije govorile današnje medicinske sestre a okupljenima se obratila i današnja ravnateljica Jadranka Francetić. Čestitke svim medicinskim sestrama i tehničarima su izrazili gradonačelnik Ogulina Dalibor Domitrović, zamjenica karlovačke županice Hajsan Dolinar, te izaslanica podpredsjednika Vlade i ministra branitelja, Tome Medveda, voditeljica službe za unaprjeđenje bolničke zdravstvene zaštite pri Ministarstvu hrvatskih branitelja Anita Milas-Anzić.
O pripremanju ove proslave prethodnih pola godine te prikupljanje građe za izložbu i bilten je govorio predsjednik Katedre čakavskog sabora Modruše Zvonko Trdić. Na koncu su svi od organizatora bili nagrađeni skromnim darovima.






