Hrvatsku

Hrvatska nogometna reprezentacija ugrozila je ostanak u elitnom razredu Lige nacija nakon što je u susretu petog kola skupine 3 u Solni izgubila od Švedske s 2:1.

Golove za Švedsku zabili su Dejan Kuluševski (36) i Marcus Danielson (45+2), koji je u 82. minuti pogodio i u vlastitu mrežu za 2:1.

Hrvatska je u Švedsku doputovala s tri boda više od večerašnjeg suparnika i svjetskim doprvacima je bio dovoljan i bod kako bi osigurali ostanak u elitnom razredu najmlađeg Uefinog natjecanja. Nažalost, nismo uspjeli. Iako je izbornik Zlatko Dalić najavio kako će igrati na pobjedu, Hrvatska je u dvoboj protiv Švedske ušla neambiciozno, prvenstveno s mišlju kako sačuvati svoju mrežu, a ne ugroziti suparničku.

Izbornik nije mogao računati na stoperski par Dejan Lovren – Domagoj Vida, te veznjaka Marcela Brozovića. Lovren je otpao zbog žutih kartona, a Vida i Brozović zbog koronavirusa. Od prve minute priliku su dobili stoperi Marin Pongračić i Duje Ćaleta-Car, te Mateo Kovačić je uskočio umjesto Brozovića, a mjestu u vhu napada zauzeo je Ante Budimir.

Kako je prije mjesec dana Hrvatska upravo s 2:1 svladala Švedsku, uoči posljednjeg kola ove dvije momčadi su potpuno izjednačene, imaju po tri boda, identičan omjer u međusobnim susretima i razliku pogodaka -6, pa će ostanak u Ligi A ostvariti ona reprezentacija koja ostvari bolji rezultat u utorak. Tada će Hrvatska u Splitu ugostiti Portugal, dok će Švedska gostovati u Saint-Denisu kod Francuske.

U drugom susretu petog kola ove skupine Francuska je kao gost u Lisabonu svladala Portugal sa 1:0 (0:0) golom Kantea (54) i tako kolo prije kraja osigurala prvo mjesto i plasman na završni turnir. Kolo prije kraja Francuska ima 13 bodova, tri više od drugog Portugala, ali i bolji omjer u međusobnim susretima.